poniedziałek, 29 września 2014

Łagodne zmiany w piersiach - mastopatiapiersi, mammografia, usg piersi, guzkiSpośród chorób piersi najbardziej kontrowersyjne są oczywiście nowotwory. Cóż się temu dziwić! Na słowo rak piersi każdy drętwieje. Dlatego masę jest przeróżnych informacji na temat nowotworów, profilaktyki czy leczenia. Ale są przecież też inne schorzenia piersi nienowotworowe. Co nie oznacza wcale, że można je bagatelizować. Ponieważ zlekceważenie tematu w takich przypadkach może skończyć się źle. Dlatego postanowiłam dzisiaj pogadać szerzej o mastopatii, bo jest to też problem…

Mastopatia, a piersi
To lekka zmiana strukturalna umiejscowiona w piersiach charakteryzująca się rozrostem komórek nabłonkowych i podścieliska w piersi. Taka zmiana bardzo często to po prostu zwyrodnienie włóknisto-torbielowate, zwyrodnienie włókniste, torbiel. Dysplazja bo tak też się zowie występuje w jednej lub obu piersiach o różnym stopniu nasilenia.

Mastopatia obejmuje:
- włóknienie podścieliska
- szkliwienie podścieliska
- zwiększenie liczby gruczołów
- proliferację - rozrost nabłonka
- torbiele
- rozstrzeń przewodów wyprowadzających

Przyczyny mastopatii piersi
Przyczyn zaburzeń może być naprawdę wiele. Tak naprawdę nie znamy ich do końca i nie wiemy dlaczego. Mogą to wywoływać zarówno wszelkie zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne danej osoby, a nawet kondycja psychiczna. I mówię tutaj bardzo serio. Psychika każdego człowieka jest niezwykle ważną sferą, wszelkie stany, nerwy i stres bardzo niekorzystnie wpływają na organizm ludzi zaburzając prawidłowe jego funkcjonowanie. Zmiany hormonalne mające wpływ na pojawienie się mastopatii to przede wszystkim brak stabilizacji wydzielania hormonów tarczycy, estrogenów, gestagenów, prolaktyny czy antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety czy w końcu wszelkie inne kuracje hormonami.

Po czym poznać mastopatię?
Objawami, na które należy zwrócić uwagę są przede wszystkim ból piersi podczas miesiączki, ale także w drugiej połowie cyklu. Po drugie wyczuwalne w piersi guz, guzki, zgrubienia, które wyczuwamy podczas samodzielnego wykonywania badania piersi. Pamiętajmy, tak przy okazji wspomnę, by robić to regularnie! Kolejnym objawem, który powinien włączyć nam czerwoną lampkę, jest obrzęk piersi. Znaczenie ma również wszelkiego rodzaju ból piersi, który towarzyszy nam podczas owulacji czy drugiej fazie cyklu miesiączkowego.

Czy mastopatia jest niebezpieczna?
Czyli inaczej rzecz ujmując, czy zmiany w piersiach mogą się uzłośliwiać? Ryzyko to jest znikome bądź niskie ale przy dysplazji atypowej jest ono już większe. Dysplazja atypowa stanowi od 4 do 10% zmian dysplastycznych występujących u kobiet. Dlatego konieczna jest wnikliwa obserwacja swoich piersi i w razie jakichkolwiek obaw należy zwrócić się do lekarza, który skieruje nas na szczegółowe badania takie jak: USG piersi lub mammografia, w razie konieczności biopsja piersi, a także badania hormonalne.

piersi, mammografia, usg piersi, guzki
Leczenie mastopatii
Mastopatia na szczęście leczona jest z reguły bezinwazyjnie. Nie usuwa się tutaj guzków, ale konieczna jest kontrola piersi i systematyczne usg piersi. Jeżeli zmianą jest torbiel z płynem podczas wykonywania badania jakim jest biopsja cienkoigłowa pobiera się płyn do badania cytologicznego, by zbadań charakter zmiany. Ból natomiast, który towarzyszy zmianom mastopatii uśmierza się ogólnie dostępnymi lekami przeciwzapalnymi. Nie wymieniam z nazwy, bo jest ich naprawdę wiele. Wszelkie obrzęki piersi usuniemy natomiast za pomocą okładów. Może to być okład z liści białej kapusty, stosowany przez wiele pokoleń. Stara i sprawdzona metoda leczenia bóli głowy, kolan, stawów itd… Obrzęki złagodzimy również poprzez stosowanie letnich natrysków, okładów z lodu, z naparu arniki.
piersi, mammografia, usg piersi, guzki

I tutaj jako zdrowofitterka powiem także, że ogromne znaczenie ma właściwie dobrany biustonosz. Przy obrzękach i bólach piersi sprawdzi się biustonosz miękki i gładki (zero fiszbin a już na pewno drucianych), o szerokich ramiączkach, wykonany z naturalnych materiałów. O rozmiarze już nie wspomnę. Oczywiście musi być on dobrze dobrany.

Chirurg interweniuje tutaj w ostateczności, na przykład w przypadku  powracania płynu do torbieli pomimo odciągania czy zmian, które w badaniu wykazały taką konieczność.

Na koniec wspomnę jeszcze słów kilka o witaminie E, która jest bardzo potrzebna i niezbędna w procesie leczenia dysplazji wszelkiego rodzaju. 

piersi, mammografia, usg piersi, guzki
Witaminę E znajdziemy w takich produktach jak:
olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy
olej z wiesiołka
orzechy
soja
jaja
wątroba zwierząt
ryby
drób
kiełki pszenicy

1 komentarze:

Neverland pisze...

Olej z wiesiołka pomaga w walce z torbielami piersi i jajników. Wiesiołek można kupić wszędzie, aczkolwiek chyba najbezpieczniej w aptece. Polski Gal ma olej z wiesiołka w kapsułkach i jest to jeden z lepszych produktów na rynku.

Prześlij komentarz

Kilka słów wstępu

Witam i przedstawiam mojego bloga, adresowanego do kobiet, ale i nie tylko, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej w tematyce kobiecych piersi. Biust to nie bagatela lecz bardzo poważna sprawa! Odpowiednia dieta, pielęgnacja, stosowana profilaktyka, a nawet dobór odpowiedniej bielizny mogą sprawić nie tylko, że biust będzie pięknie się prezentował, ale również może nas uchronić przed zachorowaniem. Dzisiaj częstotliwość zachorowań na raka piersi jest tak duża, że aż zatrważająca. Dlatego bardzo ważna jest jak najszersza wiedza w tym temacie, by móc odpowiednio zapobiegać i przeciwdziałać. Stąd pomysł mój na tego bloga i kompleksowość potraktowania tematyki. A dlaczego Zdrowo-Fitterka? Będzie jak już mówiłam kompleksowo. Będzie o dietach i sposobach żywienia, o rodzajach biustów i doborze biustonosza, o ujędrnianiu i powiększaniu, o badaniach, ziołolecznictwie. Będzie po prostu zdrowo i kompleksowo.
Obsługiwane przez usługę Blogger.